Odběr vzorků měli 2020.

Odebíráme směsné vzorky veškeré zimní měli od všech včelstev na stanovišti, po nařízeném...

Odběr vzorků měli 2020.
03 Led


Odebíráme směsné vzorky veškeré zimní měli od všech včelstev na stanovišti, po nařízeném podzimním preventivním ošetření v předcházejícím roce. Vzorky se odebírají nejdříve 30 dní po posledním vložení ometených a čistých podložek na dna úlů, po provedeném podzimním preventivním ošetření a musí být odevzdány k vyšetření do 15.2.příslušného roku. Podložky musí být vyjímatelné a čistitelné a musí pokrývat celé dno.

Při odběru je třeba získat všechnu měl, napadanou na podložku na dně. Není přípustné odebírat měl přímo ze dna pouze jejím vymetáním. Na podložky padá v zimě jednak měl, ale i mrtvolky včel. Mrtvolky se v tomto případě nevyšetřují, proto je třeba z měli mrtvé včely odstranit. Je-li na podložce jen několik mrtvolek, vyberou se snadno. Při větším množství včel v měli je nejvhodnější všechnu měl z podložky přesypat přes mřížku nebo cedník s dostatečně velkými oky, aby propadli roztoči.

Vysušení vzorku
Měl po odběru je nutné vysušit, aby neplesnivěla. Měl nejlépe uschne na novinách při běžné teplotě. Nesušte měl na topení. Jinak se vosk ohřeje a slepí. Pokud měl zůstane v hrudkách, nelze z ní zjistit skutečný počet roztočů.

Obaly
Vysušené vzorky sesypeme do obalů. Nejvhodnější obaly jsou vyzkoušené papírové tubusy s uzávěry. Používají se také bílé kelímky od jogurtů a podobných produktů, uzavřené prodyšnou tkaninou. Prodyšná tkanina musí mít tak hustá oka, kterými měl nepropadne. Zakrytí kelímku musí být dobře fixováno např. gumičkou. Kelímky se dobře přepravují v kartonových platech od jogurtů. Nevhodné obaly jsou takové, ve kterých se měl může slepit, zplesnivět, nebo vypadávat.

Vyšetření měli na varroázu se provádí flotační metodou, vzorky jsou po vyšetření zlikvidovány, nelze je uchovat pro opakované vyšetření.

Spolu s vyšetřením měli na varroázu je možné z jednoho vzorku provést také vyšetření na mor včelího plodu. V tom případě je nezbytně nutné zřetelně označit na obalu, v seznamu vzorků a v objednávce, že je požadováno dvojí vyšetření.

Odchylky ve vzorcích
Příměsi – ve vzorku měli je velké množství včel, nebo jejich částí, nebo jiných nečistot.

Malé množství měli – množství měli neodpovídá uvedenému počtu včelstev.
V takových případech je uvedena v protokolu poznámka jako upozornění pro zákazníka, že vyšetření takového vzorku může být méně přesné, než udává použitá vyšetřovací metoda u běžných vzorků.

Nestandardní vzorek – vzorek strukturou, velikostí a tvarem částic, případně jinou vlastností zřetelně odlišuje od běžně vyšetřovaných vzorků. Takové vzorky se nevyšetřují.

Na vzorkovnice uveďte tyto údaje:
Číslo vzorku – musí být totožné s číslem na seznamu
Jméno chovatele
Název stanoviště
Reg.číslo stanoviště
Čísla úlů

zdroj: www.beedol.cz